Forums

Udar mózgu jest groźny nie tylko ze względu na zagrożenie życia, które powoduje, ale także ze względu na powikłania, jakie może ze sobą nieść. Wyróżniamy generalnie dwa rodzaje udaru mózgu. Pierwszy to udar niedokrwienny, a drugi to udar krwotoczny. Około 4/5 wszystkich udarów, to te pierwsze. Jak sama nazwa wskazuje, przyczyny udaru niedokrwiennego leżą w niewłaściwym przepływie krwi do naszego mózgu, co prowadzi do niedotlenienia, ponieważ to krew dostarcza tlenu do komórek całego naszego ciała, łącznie z mózgiem. W przypadku udaru krwotocznego, krew dociera do mózgu, jednak następuje pęknięcie naczynek w jego strukturze, a więc przyczyny leżą po stronie słabych przewodów, którymi krew dostarczana jest do naszego ciała. Jakie są z kolei objawy udaru mózgu?

Osoba u której następuje udar mózgu, może mieć problemy z zaburzeniami mowy i zaburzeniami widzenia. Zdarza się, że następują także objawy, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać nam się przejawem chwilowej słabości: pogarsza nam się czucie, zdarzają się zaburzenia związane z koordynacją, albo mamy problem z koncentracją. Kolejne objawy udaru mózgu to nagły ból głowy, który przypomina silne ukłucie. W jaki sposób rozpoznać udar, w jaki sposób odpowiednio ocenić, czy objawy, z którymi mamy do czynienia, wskazują właśnie na udar, a nie na przykład na chwilowe zmęczenie? Niestety podobnie jak w wielu innych przypadkach, samodzielnie nie jesteśmy czasem w stanie stwierdzić odpowiedniej diagnozy, konieczna jest konsultacja lekarza specjalisty. Jednak im więcej wiemy o chorobie, tym łatwiej przychodzi nam jej zapobieganie, a im szybciej rozpoznamy co nam dolega, tym szybciej będziemy wiedzieć, jakie podjąć odpowiednie kroki związane z leczeniem.

Skupmy się na początku na zaburzeniu widzenia. Kiedy pogarsza się ostrość wzroku, albo występuje podwójne widzenie, nazywamy to zaburzeniami wzroku. U osoby z udarem te zaburzenia mogą wystąpić tylko w jednym oku, lub obustronnie. To charakterystyczne objawy, podobnie jak zaburzenia mowy, które mogą wynikać z problemów z poruszaniem ustami, albo z problemów z wyrażania swoich myśli. Osoba myśli logicznie, ale nie potrafi tego wypowiedzieć, mówi coś innego, bełkocze. Są to często szeregi niespójnych ze sobą słów. Udar mózgu to przeważnie dolegliwość, która dotyka jedną półkulę naszego mózgu, możemy więc mieć udar lewostronny lub udar prawostronny. Często w zależności od tego, w której półkuli mózgu miało miejsce pęknięcie lub niedotlenienie naczynek z krwią, wspomniane wcześniej problemy z poruszaniem czy koordynacją mogą występować tylko po jednej stronie ciała, na przykład osoba po lewostronnym udarze nie może poruszać lewą ręką i lewą nogą.