Forums

Wylewem krwi do mózgu nazywamy potocznie udar krwotoczny. Udary krwotoczne stanowią jedną piątą wszystkich udarów mózgu. Pozostała część, to udary niedokrwienne. Jak można wywnioskować z nazw, udar krwotoczny następuje w momencie, kiedy krew z naczyń wydostaje się na zewnątrz. Przyczyny pęknięć żył lub tętnic są różne, mogą być związane z powstałymi wcześniej skrzepami krwi, które ze względu na swoją sztywność uszkodziły wiotkie ścianki naczyń, albo mogą być związane ze słabą budową naczynek krwionośnych w mózgu. Tak więc przyczyny wylewu z technicznego punktu widzenia, to wydostanie się krwi z pękniętego naczynka, które w efekcie uszkadza lub niszczy tkanki naszego mózgu. A co, jeśli chodzi o przyczyny powstawania wylewów z praktycznego, a więc życiowego punktu widzenia?

Co może wpłynąć na powstanie wylewu? Statystycznie rzecz biorąc, najwięcej wylewów zdarza się z powodu nadciśnienia tętniczego. Wylew może pojawiać się także ze względu na powstające wady w tkankach mózgu, na przykład tętniaki czy skazy krwotoczne. Wracając do nadciśnienia tętniczego, może być ono spowodowane wieloma różnymi czynnikami: niewłaściwą dietą, niewłaściwym trybem życia lub wrodzonymi problemami z krążeniem krwi. Jakie są rzeczywiste objawy wylewu krwi do mózgu? Charakterystyczne dla tych objawów jest ich nagłe pojawianie się. Pojawiają się bóle głowy, mdłości i wymioty, które są najczęstszymi objawami wylewu. Dalej mogą zaczynać się problemy z funkcjonowaniem mózgu, które dają swoje objawy jako zaburzenia świadomości.

Osoba, która doznaje wylewu, często po kilku minutach traci przytomność, a po utracie przytomności może nastąpić śpiączka. Może pojawić się częściowy paraliż po porażonej stronie mózgu, a więc jeśli wylew nastąpił w lewej półkuli, porażona zostaje lewa część ciała, po lewej części pojawia się paraliż. Bóle głowy pojawiają się w miejscu, w którym nastąpił wylew, a więc na przykład jeśli nastąpił on w części czołowej, to właśnie tam chory będzie odczuwał ucisk i silny ból. Jak wygląda leczenie? W przypadku udaru, a więc także wylewu krwi do mózgu, bardzo ważna jest szybka reakcja. Im wcześniej uda się zdiagnozować wylew, tym leczenie będzie skuteczniejsze. Może mieć ono postać farmakologiczną lub konieczne jest leczenie chirurgiczne, a więc mechaniczne usunięcie na przykład skrzepów które zgromadziły się w tkankach mózgu. Rehabilitacja, jej postać i długość trwania, zależna jest od szkód, jakie wylew wyrządził w ciele chorego. Konieczna jest często rehabilitacja związana z mową, z poruszaniem kończynami, która może być bardzo długa i mozolna.