Szorstkie ręce bardzo często kojarzą nam się z mrozem i zmywaniem naczyń bez rękawiczek. Coś w tym jest, ponieważ przeważnie nasze dłonie stają się szorstkie, kiedy nie zabezpieczamy ich w odpowiedni sposób lub niekoniecznie sympatycznie je traktujemy. Detergenty mogą sprawiać, że naskórek naszych dłoni zaczyna się uszkadzać. Podobnie jak w przypadku kurzów czy brudów, jakie usuwamy za pomocą płynów, proszków i wszelkiego rodzaju innych chemikaliów, możemy usunąć także martwą warstwę naszego naskórka, która później łuszczy się i nie wygląda estetycznie. Nie oznacza to jednak, że aby nasze dłonie nie były szorstkie po zmywaniu naczyń bez rękawic, należy wykonywać regularny peeling by złuszczyć od razu wspomniany martwy naskórek. Przede wszystkim, postaw na profilaktykę. Używaj rękawic gumowych do zmywania i wszelkich innych porządków z użyciem detergentów. Noś rękawiczki, kiedy na zewnątrz jest mróz, aby ochronić skórę dłoni przed ujemnymi temperaturami.

Po każdym myciu rąk używaj kremu, który nawilży ich skórę. Najbardziej, zarówno dla szorstkich rąk po przejściach jak i delikatnych, które chcemy przed takimi przejściami ochronić, polecamy kremy, które zawierają w sobie glicerynę lub witaminę E. Należy sprawdzić to na opakowaniu kremu, który kupujemy. Wbrew pozorom nie musi to być kosmetyk z najwyższej półki cenowej. Byle by zawierał wymienione składniki lub jeden z nich. Doskonale sprawdzą się także kremy natłuszczające z wyciągiem z orzecha włoskiego, kokosowego lub z masłem kakaowym. Raz na kilka dni, lub raz dziennie, jeśli Twoje dłonie są naprawdę szorstkie, zastosuj nawilżającą i regenerującą maseczkę, która będzie miała postać gęstego kremu. Może to być zwykły krem, jakim często nacieramy niemowlęta. Jeżeli mimo regularnej ochronie dłoni, stosowaniu kremów i masek, Twoje ręce nadal są szorstkie, wypróbuj okładu z parafiny. Możesz zakupić ją w niemalże każdej aptece.

Wystarczy ją rozgrzać w kąpieli wodnej do takiej temperatury, by stała się płynna, a następnie zanurzyć w niej dłonie. Zrobić to kilka razy, do uzyskania na dłoniach grubszej warstwy. Odczekać około 20 minut, a następnie zdjąć parafinę i cieszyć się gładkimi dłońmi.