Mokry kaszel i świszczący oddech a Kaszel alergiczny .

Przez intermedialna, 14 luty, 2022

Mokry kaszel i świszczący oddech

Mokry kaszel najczęściej nie pojawia się od razu. Pojawia się jako następca kaszlu suchego. Podczas mokrego kaszlu odkrztuszamy wydzielinę zwaną flegmą, a jeśli nie udaje nam się jej wykrztusić, zalega w naszych drogach oddechowych, co często wyraźnie odczuwamy. Jeżeli przy mokrym kaszlu mamy problemy z odkrztuszaniem wydzieliny, do tego pojawia się świszczący oddech, lepiej jest skonsultować się z lekarzem, lub spróbować zacząć stosować syrop wykrztuśny. Syrop powinien pomóc nam niemalże natychmiast, już krótko po jego zażyciu.

Jeżeli mimo to, nadal odczuwamy, że coś zalega w naszych drogach oddechowych, a do tego mamy świszczący oddech i oddycha nam się źle, skonsultujmy się z lekarzem. Kaszel generalnie jest naturalnym odruchem naszego organizmu.

Dzięki temu, że kaszlemy, zwłaszcza właśnie w wersji mokrej, nasze ciało pozbywa się drobnoustrojów oraz produktów przemiany materii, które powstały właśnie przez zasiedlenie naszych dróg oddechowych przez drobnoustroje. Kaszel może nas wyraźnie męczyć i nie jest to nic dziwnego.

Kaszląc, podnosimy sobie ciśnienie, w dolnych drogach oddechowych, męczą się także nasze mięśnie, więc czujemy osłabienie. Mokrego kaszlu nie należy w żaden sposób próbować powstrzymywać czy hamować, bo tak jak zostało wspomniane, jest on naturalnym odruchem broniącego się przed drobnoustrojami organizmu, który chce po prostu pozbyć się tego, co niewłaściwe i niekorzystne.

Świszczący oddech towarzyszący kaszlowi, to także naturalny objaw: pojawia się głównie, kiedy kaszel powoli się kończy, a w zasadzie kończy się produkcja flegmy w naszym ciele, ale nie jesteśmy jeszcze do końca zdrowi. Jeśli coś nas bardzo trapi i bardzo nam przeszkadza, zgłośmy się do lekarza. Pamiętajmy, że chroniczny świszczący oddech, zwłaszcza rano i w nocy, może być objawem astmy oskrzelowej.

Kaszel alergiczny objawy

Kaszel alergiczny, jak sama nazwa wskazuje, to jeden z objawów sezonowej alergii. Dodatkowo, poza kaszlem, alergikom dolega wodnisty katar. Kaszel alergiczny jest suchy i męczący, ponieważ z jednej strony czujemy potrzebę kasłania, z drugiej nic nie odkrztuszamy, jak w przypadku infekcji dróg oddechowych spowodowanych drobnoustrojami.

W jaki sposób odróżnić kaszel, który jest oznaką choroby spowodowanej infekcją górnych dróg oddechowych, od kaszlu alergicznemu? Przy kaszlu alergicznym mamy katar, o którym już zostało wspomniane. Katar bardzo wodnisty, a więc równie uciążliwy co kaszel.

Cieknie nam z nosa, ale kiedy przykładamy do niego chusteczkę i chcemy pozbyć się nadmiaru wydzieliny, pomaga nam to tylko czasowo, po chwili znowu w nosie mamy wilgotno. W przypadku alergii sezonowej nie pojawiają się objawy w postaci wysokiej temperatury czy pocenia się. Nie czujemy się źle, nie czujemy osłabienia, nie jesteśmy przemęczeni. Mamy tylko suchy kaszel i bardzo wodnisty katar. Ataki alergicznego kaszlu, pojawiają się u nas głównie nad ranem oraz w nocy. Są często na tyle silne, że potrafią nas wybudzić ze snu.

Sprawiają, że budzimy się w nocy kilkakrotnie, a potem mamy problemy z zaśnięciem. Taki kaszel nie powinien być bagatelizowany, ponieważ jeśli nie będziemy go leczyć, może wywołać u nas astmę oskrzelową. Ta z kolei powoduje niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia ataki duszności. Najlepiej jest zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który potwierdzi nasze podejrzenia na temat alergii.

Przeprowadzimy konieczne badania i dostaniemy wskazówki, jakie leki powinniśmy zażywać, aby i kaszel i katar podczas alergii nas nie dręczył.

3 minuty

Comments