Jak rozpalić grilla i czy może on być zdrowy?

Przez intermedialna, 9 luty, 2022

Ciepłe wieczory zachęcają do grillowania na świeżym powietrzu. Zanim jednak uraczymy się grillowanymi, pysznościami musimy wiedzieć jak rozpalić grilla. A nie jest taka banalna czynność, jakby mogło się wydawać! Czasem rozpalanie grilla potrafi zająć nam sporo czasu. W tej dziedzinie istnieją różne szkoły, wśród których wyróżniamy entuzjastów rozpalania grilla z podpałką, lub bez podpałki. Jak zatem rozpalać grilla, by nie marnować cennego czasu i czy używać podpałki? Przy rozpaleniu grilla z użyciem rozpałki, konieczny jest oczywiście brykiet lub węgiel drzewny, miech do podsycania ognia, i łopatka.

Grillując warto zdecydować się na brykiet. Jego zaletą jest długi czas spalania, oraz utrzymywania żaru, oraz fakt, że powstaje on z drzew liściastych.

Grill — gdzie go ustawić?

Aby powstały podczas grillowania dym nam nie przeszkadzał, na początek należy ustawić grill w miejscu ochraniającym go przed wiatrem. Następnie przygotowujemy węgiel drzewny i rozpałkę. Zdejmujemy ruszt i wsypujemy do paleniska węgiel drzewny. Nie należy przesadzać z jego nakładaniem, ponieważ może to utrudnić nam rozpalanie. Kolejnym krokiem jest polanie węgla rozpałką i podpalenie. Pomocny może się okazać wcześniej wymieniony miech, który ułatwi nam podsycanie ognia. Istotny jest tu prawidłowy dopływ powietrza, który umożliwi prawidłowe rozpalenie się grilla. Ognia nie gasimy, doprowadzając do całkowitego przepalenia węgla i jego żarzenia.

Kiedy dosypać węgiel do grilla?

Wtedy możemy dosypać kolejny węgiel, który rozprowadzamy z użyciem łopatki. Teraz konieczne jest dmuchanie, aby żar przeniósł się na pozostały węgiel. W tej czynności bardzo pomocna jest specjalna dmuchawa, dzięki której szybko osiągniemy zamierzony efekt. Jeśli nie posiadamy tego rodzaju ułatwienia, możemy doprowadzić do rozżarzenia węgielków, machając gazetą. Gdy nam się to uda, wystarczy rozprowadzić węgiel po palenisku i położyć ruszt. Możemy grillować! Aby nasze potrawy zyskały dodatkowy aromat, zaleca się wrzucenie kilku gałązek jałowca do paleniska.

Rozpalanie grilla.

Czas rozpalenia grilla bez rozpałki nieco nam się wydłuża, lecz zyskujemy gwarancję, że dym, który otrzymujemy podczas pieczenia, w 100 % pochodzi z węgla i jest pozbawiony szkodliwych substancji. Jeśli chcemy uzyskać gwarancję zdrowego grillowania, to tego rodzaju metoda, jak najbardziej powinna nas zainteresować.

Zdrowe i bezpieczne grillowanie.

Grillowanie to jedna z najzdrowszych i najsmaczniejszych form przygotowywania posiłku. Dla wielu z nas stanowi ona nieodłączny element towarzyskich i rodzinnych spotkań. Aby jednak zapewnić naszym bliskim, w pełni bezpieczne grillowanie warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zadbać o świeżość grillowanych przez nas produktów. Grillowanych potraw nie wolno przechowywać i ponownie odgrzewać. Aby nasze jedzenie z grilla było zdrowe i pozbawione toksyn, warto zrezygnować z rozpałki, oraz grillując używać wyłącznie brykietu.

Brykiet drzewny zdrowszy do grilla?

Brykiet powstaje z drzew liściastych, co eliminuje uwalnianie szkodliwych substancji, z jakim mamy do czynienia w przypadku węgla powstałego z drzew iglastych. Konieczne jest także dokładne oczyszczenie rusztu z zaschniętych potraw i tłuszczu, które stanowią główne źródło szkodliwych substancji. Bardzo często zmagamy się z dylematem co podać gościom na grilla ? Grilluje się w zasadzie, wszystko począwszy od mięs, przez ryby na warzywach i owocach kończąc. Możliwości mamy naprawdę wiele. Wszystko uzależnione jest od naszej kreatywności i preferencji naszych gości.

Co grillować a czego nie grillować?

Dla osób, które nie mają pomysłu, jakie danie wybrać, podajemy krótkie przepisy na przyrządzenie każdej z tych potraw. Jeśli chcecie podać gościom kiełbasę, to najlepiej wybrać specjalne kiełbaski na grilla, choć oczywiście możecie wybrać także inny gatunek kiełbasy, byleby nie była podsuszana. Przy pieczeniu kiełbasy należy pamiętać, aby przed grillowanie naciąć ją z wierzchu, a w powstałe nacięcia włożyć majeranek z czosnkiem. Aby kiełbaski zyskały na aromacie wykorzystaj ciemne, lub jasne piwo do ich podlewania. W przypadku mięsa grillujemy mięso chude.

Możemy grillować kotlety cielęce, schab, karkówkę, drobiowe piersi i udka, które oczywiście dobrze jest wcześniej zamarynować. Najsmaczniejsze aromatyczne i kruche mięso osiągniemy jeśli będzie marynowane od 12 do 24 godzin.

Jeśli zdecydujemy się na szaszłyki, to warto wykorzystać pierś z kurczaka i indyka, wątróbkę i polędwicę wieprzową. Aby ochronić mięso, przed wysuszeniem dobrze jest obtoczyć je w boczku. Pamiętajmy także, że soli nie należy używać przed upieczeniem, ponieważ może spowodować, że mięso będzie suche.

Warzywa i owoce z grilla — kusząca propozycja!

Warzywa i owoce to także kusząca oferta na grilla, która jest nieoceniona zwłaszcza dla jaroszy. Na grillu idealnie sprawdzą się ziemniaki, cebula, pomidorki, papryka, kabaczek, cukinia, czy kukurydza, natomiast z owoców banany i jabłka.

W urozmaiceniu smaku potrawy pomogą nam specjalnie przygotowane masła. Możemy je przygotować, dodając do masła posiekany czosnek, pietruszkę, zioła, lub paprykę. Ciekawą propozycją jest także grillowanie faszerowanych papryk i pomidorów. Wszystkie potrawy możemy piec w folii aluminiowej, lub bezpośrednio na ruszcie.

Ryby z grilla — czy to dobry pomysł?

Ostatnią propozycją są ryby. Zasada w grillowaniu ryb jest prosta. Duże ryby grillujemy pokrojone na tzw. dzwonka, natomiast małe lepiej sprawdzą się grillowane w całości. Oczywiście jak w przypadku mięsa nieodzowna jest tu marynata, którą możemy przygotować, na wykorzystując bulion, białe wino, sok z cytryny, Vegetę i pieprz. Rybki pieczemy owinięte w folię, lub z wykorzystaniem specjalnie do tego przystosowanych form. Na koniec, aby zwiększyć walory smakowe, obowiązkowo podajemy rybkę z kawałkiem cytryny i kieliszkiem białego wina. Smacznego!
 

4 minuty

Comments