Garstka wiedzy o porodzie - co warto o nim wiedzieć

Przez intermedialna, 29 Marzec, 2022

Zastanawiasz się nad tym, jak wygląda poród naturalny? Czy wygląda to tak jak na filmach w telewizji, czy rzeczywiście ból jest tak duży, że kobiety często krzyczą, nie mogąc go znieść? Kiedy pojawiają się skurcze, co wtedy zrobić, jak przebiega poród? Skurcze są przeważnie pierwszym objawem tego, że nasze dziecko chciałoby już opuścić łono mamy. Może pojawiać się wtedy silny ból, zwłaszcza jeśli skurcze pojawią się od razu w nasilonej wersji. Jak często skurcze się pojawiają?

Na początku rzadko, z czasem nabierają większej częstotliwości. Im częstsze są skurcze, tym bliżej do finału porodu. Jak przebiega poród? Kiedy wiemy, że nadeszły pierwsze oznaki, zaczynamy też powoli odkrywać, jak boli poród. Pierwsze objawy są mniej bolesne niż kolejne etapy. Im większe jest rozwarcie, tym bardziej odczuwamy ból.

W zależności od tego, jakie są nasze przekonania i jakie będą zalecenia lekarza, może nam zostać podane znieczulenie, ale zazwyczaj dopiero pod koniec fazy zbliżającego się porodu.

Pamiętaj, że odejście wód płodowych to oczywiście znak, że poród się zbliża, ale wcale nie znaczy to, że za chwilę się skończy. U każdej kobiety jest to sprawa indywidualna, jak przebiega poród i jak długo trwa. Nie zawsze przy pierwszej ciąży poród jest bardzo długi, tak samo przy kolejnych ciążach nie jest wcale powiedziane, że poród będzie trwał krócej. To kwestia naszego organizmu, naszego ciała, naszej fizjologii. Dla jednych kobiet poród nie jest wcale tak bardzo bolesny, zwłaszcza jeśli kobieta potrafi się zrelaksować i rozluźnić. Dla innych z kolei poród będzie długi i bolesny, ze względu na anatomię i często także stres, który nie pozwala się rozluźnić naszym mięśniom.

Czy poród przez cesarskie cięcie jest bezpieczny? Czy naprawdę jest możliwe, aby w szpitalu wykonano nam cesarskie cięcie na nasze życzenie, bez konkretnych wskazań? Poród przez cesarskie cięcie przez lekarzy traktowany jest jak prawdziwa operacja i tak też należy do tego tematu podchodzić.

Wyobraź sobie, że musisz zdecydować się na usunięcie na przykład kamieni z pęcherza.

Powłoki brzucha muszą zostać rozcięte, a więc jest to operacja. Tak samo jest z porodem przez cesarskie cięcie. Niektóre kobiety są przekonane, że lekarze nie decydują się na cesarskie cięcie na życzenie, kiedy wskazania tego nie sugerują i nie wymagają, ponieważ nie chce im się tego robić. A to nie prawda, ponieważ wbrew pozorom poród naturalny jest bardziej bezpieczny, biorąc pod uwagę teoretyczne zagrożenia. Oczywiście kiedy przechodzimy cesarskie cięcie, podawane jest nam znieczulenie. Jakie znieczulenie, to zależy od lekarza, który podejmuje się zabiegu, ale mamy stuprocentową pewność że takie, które sprawi, że nic nie będziemy czuły. Opinie są różne: jedne z nas uważają, że to jak przebiega cesarskie cięcie i jak wygląda taka operacja, nie ma znaczenia, grunt że nie będziemy musiały rodzić naturalnie i przeżywać bólu związanego z wydostawaniem się przez wąski otwór naszego ciała malucha na świat.

Część z nas z kolei uważa, że lepiej nie narażać się na prawdziwy chirurgiczny zabieg. A karmienie piersią? Czy to prawda, że po porodzie cesarskim trudno jest z wytwarzaniem pokarmu w naszym ciele? Kobiety po cesarskim cięciu mają takie same szanse na karmienie piersią, co kobiety po naturalnym porodzie.

https://www.intermedialna.pl/praca-i-finanse/po-porodzie-dziecka-co-czekac-moze-kobiete-po-urodzeniu-urlop-opieka-nad-dzieckiem

https://www.intermedialna.pl/zdrowie/czas-po-porodzie-polog-co-warto-wiedziec.html

3 minuty

Comments