Fitness jako aktywny sposób na zycie

Przez intermedialna, 21 Czerwiec, 2022

Być fit powinniśmy przez cały rok, jednak jesień to czas, kiedy szczególnie powinniśmy o to zadbać. Regularne ćwiczenia fizyczne sprawią, że zwiększy się nasza energia i zyskamy siły witalne, co przy coraz krótszym dniu jest nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jesienią, kiedy za oknem ciemno, a budzik nieubłaganie daje znać, że już pora wstawać, zmuśmy się i spróbujmy trochę poćwiczyć. Jeżeli rano mamy z tym problem, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykupić karnet na siłownię czy na basen. Ważne, żeby nasze ćwiczenia były powtarzane regularnie, intensywnie i przez dłuższy czas, a efekty na pewno nas zaskoczą. Uwzględnijmy w jesiennej diecie owoce, których w tym czasie jest pod dostatkiem. Jedzmy je na surowo lub w postaci świeżo wyciśniętego soku. Jesień nie zawsze jest piękna, coraz więcej deszczowych dni, ale w żadnym wypadku nie rezygnujmy z uprawiania ćwiczeń. Możemy robić to także w domu, jest wiele urządzeń, które bez przeszkód można w nim postawić i wykorzystywać dla naszego zdrowia i kondycji, kiedy tylko przyjdzie nam ochota. Korzyści z uprawiania sportu jesienią jest mnóstwo, po takiej zaprawie z łatwością przetrwamy zimę.

Podstawową, a zarazem najprostszą zasadą przy wyborze butów do biegania jest to, by były one nieco za duże, tak by na palce pozostawało trochę miejsca. Przy pokonywaniu dłuższych dystansów stopa bardziej puchnie, dlatego nie zaszkodzi, jeśli nasze buty będą o rozmiar większe niż te, w których chodzimy na co dzień. Bardzo ważnym kryterium jest podłoże, na którym będziemy pokonywać krótsze i dłuższe dystanse. Inne buty wybierzemy do biegania po asfalcie, inne po lesie, jeszcze inne, gdy podłoże będzie mieszane. Buty, w których biegamy po asfalcie powinny cechować się doskonałą amortyzacją, zaś te do biegania w terenie, gdy amortyzacja jest naturalna, cechuje przede wszystkim bogaty bieżnik, im więcej wypustek, tym lepiej sprawdzą się na podłożu naturalnym.

Do biegania w różnych warunkach najlepsze będą buty uniwersalne. Wybierając buty do biegania nie wahajmy się zainwestować w sprawdzone firmy, które produkują obuwie zarówno dla początkujących, jak i wytrawnych biegaczy. Dobre buty sprawdzą się w każdych warunkach i posłużą dłużej niż te kupione na bazarze czy zwykłe tenisówki, a nasze stopy będą nam za to wdzięczne.

Kobiety już od dawna mają swoje damskie rowery, teraz przyszedł czas na damski sprzęt do innych ćwiczeń. Gimnastyka, joga, pływanie, bieganie – te i wiele innych dyscyplin wymagają odpowiedniego, dostosowanego do damskich potrzeb sprzętu. Przede wszystkim jest on mniejszy i lżejszy od tego, którego używają aktywni panowie. Kobiety dużą wagę przywiązują też do wzornictwa, nie mówiąc o wygodzie. W związku z tym kobieca odzież sportowa charakteryzuje się bogatą kolorystyką. Firmy sportowe oferują całe kolekcje rozmaitych koszulek, bluz, spodni, kurtek czy butów przeznaczonych specjalnie dla pań, w których nie tylko będą aktywne, ale również poczują się atrakcyjne. W sklepach jest duży wybór sprzętu do ćwiczeń siłowych, który pozwoli nam szybko spalić tkankę tłuszczową, a także wzmocnić mięśnie, przeznaczonego specjalnie dla kobiet. Jeżeli same gubimy się i nie wiemy, co wybrać, zapytajmy zaprzyjaźnionego, uprawiającego sport mężczyznę. Na pewno będzie zachwycony, że obdarzyłyśmy go zaufaniem i wybierze najbardziej dla nas odpowiedni, a zarazem najciekawszy pod względem estetycznym. Taki, z którym będzie chciało nam się ćwiczyć.

Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia, sport nie jest nam straszny i ruszamy się więcej niż przeciętny człowiek, powinniśmy zadbać o właściwą dietę. Aktywność fizyczna powoduje, że tracimy cenne składniki nieodzowne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego w naszej diecie nie może zabraknąć białka oraz węglowodanów i tłuszczy, niezbędne są też witaminy i minerały. Najlepszym źródłem białka, bezcennym dla naszych mięśni, jest chude mięso, a więc cielęcina, wołowina czy drób.

Nie zapominajmy o rybach, te powinniśmy jeść wszystkie, nawet tłuste! Produkty węglowodanowe, które dostarczają nam cennej energii, to przede wszystkim razowe pieczywo, kasze, makarony – nie bójmy się ich i spożywajmy jak najwięcej. Przy aktywnym trybie życia nie wolno nam zapominać o warzywach. Owoców możemy jeść mniej, ze względu na sporą ilość cukru, jaka zawierają, ale warzywa powinny na stałe zagościć na naszym stole. Dodawajmy ich śmiało do każdego posiłku, surowych lub gotowanych. Ważne też, żeby jeść mniej, ale częściej, mały posiłek spożywany co dwie – trzy godziny zaspokoi nasze zapotrzebowanie na niezbędne kalorie i dostarczy energii, tak potrzebnej przy aktywnym trybie życia.

Sport na świeżym powietrzu jest niezbędny jeśli chcemy zachować zdrowie i energię na długie lata. W dzieciństwie nie wyobrażaliśmy sobie dnia bez zabawy na podwórku, z biegiem lat coraz częściej o tym zapominamy i po pracy najczęściej zapadamy się w fotel z pilotem w ręku. Nie trzeba od razu być wyczynowcem, żeby czerpać radość z uprawiania sportu w plenerze. Na początek może to być zwykły spacer czy coraz bardziej popularny nordic walking, czyli spacer z kijkami.

Kiedy już to nam nie wystarczy, możemy zacząć biegać, najpierw krótkie, z czasem coraz dłuższe dystanse. Możemy umówić się z przyjaciółmi na wycieczkę rowerową – ta forma ruchu jest dla wszystkich i w każdym wieku. Ruch na świeżym powietrzu ma jednak sens wtedy, kiedy ćwiczymy w miejscach wolnych od spalin i zanieczyszczeń, wybierajmy więc do ćwiczeń parki, lasy czy plaże, wtedy na pewno zapewnimy organizmowi niezbędną ilość tlenu. Pamiętajmy również o odpowiedniej do pory roku i warunków pogodowych odzieży, w pochmurny dzień włóżmy nieprzemakalną, wiatroszczelną kurtkę, a ćwiczenie w plenerze dostarczy nam samych pozytywnych wrażeń i nie skończy się w łóżku.

Przychodzi moment, kiedy trzeba odstawić rower czy rolki. Jednak to nie powód, żeby przestać się ruszać. Mroźna, śnieżna zima to idealna aura do uprawiania sportów zimowych. I wcale nie trzeba wysokich gór, żeby cieszyć się z białego szaleństwa. Dobrze wiedzą o tym dzieci, które gdy tylko spadnie pierwszy śnieg, szaleją na sankach.

Oczywiście w górach łatwiej jeździć na nartach czy snowboardzie, ale i na nizinach możemy uprawiać sport – w lesie czy w parku pobiegać na nartach lub pojeździć na łyżwach na ślizgawce. Dziś praktycznie w każdym mieście czy miasteczku jest lodowisko kryte lub na świeżym powietrzu. Wprawdzie sporty zimowe najczęściej związane są z dużą ilością śniegu, jednak grać w hokeja czy kręcić piruety z powodzeniem można pod dachem. Wielu fanów mają skoki narciarskie, których jednak samemu lepiej nie próbować, nawet jeśli skaczemy z niewielkiej, usypanej przez nas górki. Sport zimą to samo zdrowie. Sprawia, że jesteśmy bardziej odporni na przeziębienia, mamy lepszą kondycję, zdrowszą skórę, a przerwa w pracy i choćby krótki wypad na narty na pewno dobrze nam zrobi i pozwoli w lepszej formie doczekać lata

Zdrowy styl życia stał się ostatnio bardzo modny. Wiemy już, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma sposób, w jaki się odżywiamy, jak długo śpimy. Coraz więcej z nas ma także świadomość, jak na nasze zdrowie i samopoczucie wpływa regularne uprawianie sportu. Nie musi to być od razu sport wyczynowy, można przecież biegać, pływać, jeździć na rowerze czy zimą na nartach czysto rekreacyjnie, a na efekty poprawy stanu zdrowia nie trzeba będzie długo czekać. Regularne uprawianie sportu pozwala nam uniknąć wielu chorób.

Przede wszystkim związanych z otyłością, ale nie tylko - u nadciśnieniowców systematyczne łagodne ćwiczenia powodują obniżenie ciśnienia, łatwiej nam też znieść trudy codziennego dnia, gdyż sport powoduje obniżenie poziomu stresu. Ruszając się, znacznie szybciej zrzucimy zbędne kilogramy, co usprawni nasze mięśnie i stawy. Dzięki systematycznemu uprawianiu sportu zyskamy lepszą kondycję, będziemy mniej narażeni na urazy i kontuzje, poczujemy się młodziej i zdecydowanie lepiej psychicznie. A to, jak wiadomo, ma ogromny wpływ na długość i jakość naszego życia. Zatem nie leniuchujmy, tylko znajdźmy najlepszą dla nas dyscyplinę i zacznijmy się ruszać.

Kiedy brak nam czasu czy środków na pójście do siłowni lub na basen, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ćwiczyć w domu.

Do tego rodzaju ćwiczeń możemy używać rozmaitych przyrządów, jak bieżnia czy rowerek stacjonarny, ale niekoniecznie. Wystarczą najprostsze hantle, piłki, skakanka. Jednak gdy ich nie mamy, to też żaden problem, wszystko da się przecież zastąpić. Jak w każdych innych, tak i w ćwiczeniach w warunkach domowych najważniejsza jest systematyczność.

Tylko regularna gimnastyka sprawi, że pojawi się oczekiwany przez nas efekt. Wszystko jedno, czy chcemy zgubić zbędne kilogramy, zwiększyć masę mięśniową czy ogólnie usprawnić kondycję – ćwiczmy przynajmniej trzy razy w tygodniu i w żadnym razie nie odstępujmy od tej zasady. Najprostsze ćwiczenia wykonywane w domu to znane wszystkim skłony, przysiady, pompki, skręty tułowia. Można kupić płytę DVD z zestawem ćwiczeń, mamy wtedy własnego instruktora i gimnastyka staje się przyjemniejsza lub po prostu rozłożyć karimatę i w rytm ulubionej muzyki wykonywać podskoki, skłony czy wyrzuty ramion. Najlepiej ćwiczyć w domu rano, to dostarczy nam energii na cały dzień.

Tempo przemiany materii to bardzo indywidualna sprawa, wiadomo, że z wiekiem niestety staje się ono coraz wolniejsze. Możemy jednak sobie pomóc. Na przemianę materii na pewno ogromny wpływ ma to, co jemy. Im więcej spożywamy produktów bogatych w błonnik, tym przemiana materii jest lepsza. Ale nie tylko. Nieoceniony wpływ na poprawę metabolizmu ma uprawianie sportu. Nasze mięśnie nawet podczas snu powodują spalanie kalorii. Zwłaszcza osoby starsze i ze skłonnością do nadwagi powinny zadbać o to, aby zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

W ich przypadku, kiedy inne metody zawodzą, uprawianie sportu często okazuje się zbawienne. Nie musi to być od razu sport wyczynowy, najważniejsze to wstać z fotela czy kanapy, a telewizor zastąpić na przykład rowerem. Zacznijmy małymi kroczkami, wyjdźmy na spacer, potańczmy w rytm muzyki. Później przyjdzie czas na zwiększenie intensywności ćwiczeń, jednak im bardziej będziemy zauważać efekty, tym większą będziemy mieć motywację i przyjdzie moment, kiedy nie będziemy sobie wyobrażać dnia bez zwyczajowej dawki ruchu. Nie zapominajmy też, żeby ćwicząc, pić jak najwięcej wody!

W szybkim tempie rośnie liczba chorych na cukrzycę, chorzy ci powinni przywiązywać szczególną wagę do tego, aby indeks glikemiczny (IG) w spożywanych przez nich produktach był jak najniższy. Również ludzie będący na diecie odchudzającej powinni uważać, żeby nie przekroczyć IG 50. Indeks glikemiczny jest to wskaźnik, który określa wzrost poziomu cukru we krwi po dwóch godzinach od spożycia danego pokarmu. Popularne piwo ma niestety bardzo wysoki indeks glikemiczny, wynosi on aż 110.

Za to bez obawy można jeść warzywa takie jak cebula, cykoria, kiszona kapusta czy ogórek – wszystkie z nich mają IG 15. Generalnie o produktach wysokoglikemicznych mówimy wtedy, gdy IG przekracza 60. Zaliczamy do nich między innymi czekoladowe batoniki (65), bułki pszenne (70), pieczone ziemniaki (95), czyli wszystko to, po co najchętniej sięgamy w przypływie głodu. W średnim przedziale wartości indeksu glikemicznego mieszczą się produkty od 40-55 jak np. winogrona (45) czy ketchup i musztarda (55). Pamiętajmy, że gotowane potrawy mają znacznie wyższy indeks glikemiczny, jedzmy więc w miarę możliwości jak najmniej przetworzone produkty, surowe warzywa i owoce.

 

8 minut

Comments