Dziecko kłamie, jak je oduczyć

Przez intermedialna, 11 Wrzesień, 2022

Człowiek dorosły kłamie w różnych sytuacjach: aby ukryć coś, co wpływa niekorzystnie na jego wizerunek, aby nie ranić innych, aby coś uzyskać. Dziecko natomiast może kłamać bez powodu. Jeśli przyłapiemy dziecko na kłamstwie, a potem zapytamy dlaczego powiedziało nieprawdę, nie będzie umiało tego wyjaśnić i uzasadnić. Dzieci nie umieją odróżnić tak zwanego dobrego kłamstwa od kłamstwa złego, które można wyczuć na pierwszy rzut oka.

Jeśli zauważasz, że Twoje dziecko często kłamie, niepotrzebnie właściwie, staraj się go tego oduczyć. Przede wszystkim, staraj się opisywać dziecku świat takim, jaki jest naprawdę. Ucz dziecko szczerości. Staraj się zawsze zwracać uwagę na to, jak rozmawiasz z innymi ludźmi. Nie kłam przy dziecku: na przykład kiedy ktoś pyta Cię, czy masz czas mu pomóc, a Ty mówisz że nie, bo masz ważny wyjazd, a dziecko później widzi że siedzisz w domu przed telewizorem, widzi że kłamiesz i później przejmuje po Tobie negatywne nawyki.

Jeżeli na przykład Twojemu dziecku zdarzy się coś przypadkowo zepsuć, zniszczyć i ukrywa to przed Tobą, wytłumacz mu że kłamstwo nie ma żadnych dobrych stron. Nie musi kłamać, bo przecież nic złego się nie stało i lepiej jest się przyznać, niż oszukiwać. Kiedy dziecko przyznaje się, że coś niechcący lub nawet chcący przeskrobało lub coś mu się nie udało, pochwal je, że się przyznało.

Dziecko musi czuć, że może być wobec Ciebie szczere i nawet jeśli coś mu się nie uda, nie powiedzie, coś przypadkiem zepsuje, zniszczy, albo nie zrobiło tego, o co prosiłaś, to nic złego się nie stanie. Ucz swojego malucha, że szczerość jest bardzo ważna.

 

2 minuty

Comments