Dlaczego łapią nas skurcze

Przez intermedialna, 28 Listopad, 2022

Dlaczego łapią mnie skurcze.

Skurcze, to mimowolne, nagłe i z reguły krótkotrwałe kurczenie się mięśni lub ich zespołów, które powodują nieznośny ból. Towarzyszy im brak zdolności ruchowych w niektórych przypadkach, zesztywnienie i fizyczną niemożliwość zwalczenia ich od tak. Najczęściej powstają w wyniku wysiłku mięśni. Zdarzają się często podczas wysiłku fizycznego lub tuż po nim. Inny rodzaj skurczów, to te, które spowodowane są odwodnieniem organizmu. Jeśli spożywamy zbyt mało płynów na dobę, mamy biegunkę lub wymioty, mogą pojawić się skurcze naszych mięśni. Podobnie, jeśli mamy zaburzenia krążenia. Skurcze odczuwane są również często przez kobiety, które są w czasie ciąży. Mogą występować także skurcze, których powody nie są do końca znane podczas naszego snu. Pojawiają się najczęściej w łydkach.

Skurcze po alkoholu

Po zatruciu alkoholowym także mogą się one pojawiać. Nie można dokładnie zdefiniować, skąd biorą się mimowolne skurcze i dlaczego w ogóle się pojawiają. Jeśli chodzi o te wywołane wysiłkiem fizycznym, są efektem nadmiernego i szybkiego wydalania przez organizm soli, która znajduje się w naszym pocie. Skurcze po wysiłku fizycznym z kolei, to efekt nagromadzenia w mięśniach kwasu mlekowego. Kiedy dopadają nas skurcze, postawmy przede wszystkim na masaż miejsca, które nas boli. Aby im zapobiegać, pijmy dużo płynów w czasie dnia, również takich, które zawierają elektrolity.

Dobrze sprawdza się podawanie dawek magnezu, na przykład w formie rozpuszczalnych tabletek, który eliminuje skurcze mimowolne, które pojawiają się zazwyczaj nocą podczas snu. Nie należy również zapominać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej dawki witamin, a więc o wzbogacaniu diety w warzywa i owoce. Jeżeli towarzyszą Ci mimowolne skurcze mięśni, które nazywane są mięśniami szkieletowymi, może to być spowodowane zbyt wysoką temperaturą.

Ma to miejsce, kiedy zmieniamy nagle klimat na znacznie cieplejszy lub podczas nadmiernego wysiłku fizycznego, kiedy nasz organizm się przegrzewa. Przegrzewają się wówczas również mięśnie, dla których zbyt wysoka temperatura jest dodatkowym obciążeniem i działa na nas niekorzystnie.

 

2 minuty

Comments