Czy rzeczywiście kobiety zarabiają mniej od mężczyzn?

Przez intermedialna, 24 Styczeń, 2022

Często słyszymy w telewizji, że jeśli jesteśmy kobietami na etacie i pracujemy w dużej korporacji, powinnyśmy sprawdzić, czy aby na pewno zarabiamy tyle samo co nasi koledzy na podobnym stanowisku. Kobiety podobno zarabiają często mniej, ponieważ to mężczyzn właściciele firm i szefowie obdarzają większym zaufaniem.

My uważamy jednak, że ta tendencja, choć kiedyś prawdziwa, całe szczęście zaczyna zanikać. Nie tylko dlatego, że o prawach kobiet mówi się coraz więcej i coraz głośniej, ale również dlatego, że promuje się kobiety, które zaczynają swoją karierę zawodową.

Zarabiają mniej od mężczyzn?

Kobiety są podobno lepiej zorganizowane i częściej lepiej od mężczyzn radzą sobie w stresowych sytuacjach, ponieważ szybko potrafią się w nich odnaleźć. Kobiety są również, biorąc pod uwagę statystyki, bardziej solidne jeżeli chodzi o wykonywanie swoich służbowych obowiązków i bynajmniej nie wynika to z ich obawy o stanowisko pracy, a z nawyku wykonywania wszystkiego dokładnie i solidnie.

To nieprawda, że kobiety na podobnych stanowiskach zarabiają od mężczyzn mniej, jeśli mamy do czynienia z rzetelną i lojalną firmą np. taką jak praca w Google.

To prawda jednak, że większość dobrze płatnych stanowisk zajmują mężczyźni, co wynika z pewnych atawizmów, jak można przypuszczać. Na zachodzie ta tendencja jednak zanika.

Mężczyźni zarabiają od kobiet więcej, jeśli mowa o stanowiskach pracy fizycznej. Nie wynika to jednak z faktu, że kobiety są gorszymi pracownikami a z warunków pracy. 

Mężczyzna zarabia więcej?

Załóżmy mężczyzna, który pracuje na budowie, zarabia więcej niż kobieta, która sprząta w szkole, ponieważ jego praca wymaga większego wysiłku, z pewnością większego i bardziej wytężonego wysiłku fizycznego, łatwiej jest o wypadek, o uraz, o utratę zdolności do pracy. Jednak jeżeli porównujemy stanowiska w rodzaju: kasjer, sprzedawca, operator maszyn, zarządca, pracownik kadrowy, pracownik poczty, kurier, zarobki są podobne i w przypadku mężczyzn, i kobiet. Jeśli jednak wydaje Ci się, że Twój pracodawca nie jest wobec Ciebie fair, zawsze możesz zgłosić tę sprawę do odpowiednich organów.

Pamiętaj jednak, aby wcześniej, upewnić się, czy masz rację i nie wysnuwasz oskarżeń bez pokrycia.

2 minuty

Comments