Czerwone i suche oczy od komputera Co jeść by mieć lepszy wzrok

Przez intermedialna, 14 luty, 2022

Czerwone i suche oczy od komputera

Nasze oczy potrafią wiele powiedzieć nam o tym, jaki tryb życia prowadzimy. Dobry wzrok jest głównie zasługą genów, ale nie tylko: to także kwestia higieny naszego życia. Jeżeli nie dbamy odpowiednio o nasze oczy, możemy nabawić się różnego rodzaju schorzeń. Nasze oczy cierpią, kiedy bardzo długo zmuszamy je do czytania, często oglądamy telewizję, dużo jeździmy samochodem i oczywiście kiedy długo pracujemy przed komputerem. Jeśli jeszcze do tego dojdzie stres plus niedobór minerałów oraz witamin w naszym organizmie, nasze oczy bardzo szybko się męczą.

Z czasem mogą zacząć stawać się czerwone i bardzo suche od komputera, co utrudnia nam widzenie poprawnie. Czujemy zmęczenie, kiedy nasze oczy są zmęczone. To, w jaki sposób one odbierają rzeczywistość, dookoła wpływa na nasze ogólne samopoczucie.

Pracując długo przed komputerem, możemy się nabawić nie tylko zaczerwienień i odczuwalnej suchości oczu, ale i choroby zwanej zespołem suchego oka. Lepiej do tego nie dopuścić, bo jeśli taka choroba zostanie u nas zdiagnozowana, to będziemy musieli brać leki prawdopodobnie do końca życia. Pamiętajmy, że jeżeli często obserwujemy u siebie suchość w oczach i widzimy zaczerwienienia, lepiej zawczasu skontaktować się z okulistą.

Często wystarczy po prostu zacząć zakładać okulary bądź soczewki kontaktowe, ponieważ może okazać się, że to wada wzroku powoduje szybkie zmęczenie naszych oczu. Widzimy gorzej, więc oczy się męczą. Możemy również zapytać o środki w postaci kropli do oczu, które niwelują zmęczenie i dodatkowo nawilżają nasze oczy.

Co jeść, by mieć lepszy wzrok.

Coraz więcej osób nosi okulary i soczewki kontaktowe nie tylko dlatego, że coraz lepiej potrafimy diagnozować wady wzroku i coraz częściej sięgamy po porady okulistów, ale również dlatego, że środowisko, w którym żyjemy, a także czasy, w których żyjemy, to na nas wymuszają.

Naszym oczom szkodzą spaliny samochodowe, ciągłe oglądanie telewizji i praca przed komputerem, dodatkowo niewłaściwa dieta, stres, zażywane środki jak np. antykoncepcja hormonalna. To wszystko może mieć negatywny wpływ na nasz wzrok.

Nie unikniemy spalin, mieszkając w mieście i nie unikniemy długiej pracy przed komputerem, jeśli tego wymaga od nas nasz zawód. Nie wyobrażamy sobie także zmiany hormonalnych środków antykoncepcyjnych na metodę kalendarzyka małżeńskiego.

Ale możemy zawsze zrobić coś dobrego dla naszych oczu: zacząć stosować dietę bogatą w witaminy, które polepszają jakość naszego wzorku. Musimy dostarczać naszemu organizmowi witaminy A. Witamina A korzystnie wpływa na nasz wzrok, a jej brak z kolei może wywołać np. „kurzą ślepotę”, która objawia się tym, że widzimy źle przy słabszym oświetleniu. Jemy warzywa i owoce, które są bogate w beta-karoten. Beta-karoten jest prowitaminą wymienionej witaminy A, która w naszym ciele potrafi przekształcić się w witaminę A w czystej postaci, taką, jakiej potrzebuje nasz wzrok.

Jemy więc dużo marchewki, pomidorów, szpinaku, szczawiu, czerwonej papryki, dyni. Jeśli chodzi o owoce, bogate w prowitaminę, o której mowa, to: morele, brzoskwinie, mango i papaja. W wymienionych warzywach, a dodatkowo w orzechach, nabiale i podrobach, znajdzie się witamina C i witamina E, które również korzystnie wpływają na nasz wzrok.

3 minuty

Comments