Objawy świnki u dziecka

Przez intermedialna, 13 Lipiec, 2022
Forums

Świnka jest infekcją wirusową, która przekazywana jest drogą kropelkową. Wirusy świnki trafiają do organizmu dziecka zwykle poprzez bezpośredni kontakt z osobą, która jest na to chora, ale również może dojść do zarażenia pośrednio, na przykład przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Okres od zarażenia do tak zwanego wylęgania wirusa, to od dwóch do trzech tygodni. Wówczas zaczynają pojawiać się objawy.

Objawy świnki u dziecka

Główne objawy świnki, to zapalenie jednej lub dwóch ślinianek przyusznych, podjęzykowych lub podżuchwowych. Powoduje to bolesny obrzęk. Ślinianki przyuszne, to największe z wymienionych. Znajdują się w głębi pod kością szczęki, tuż poniżej linii uszu. Stąd ich nazwa. U wielu dzieci nie występują żadne objawy, lub czują się jedynie osłabione, jak na przykład podczas przeziębienia. Jednak w niektórych przypadkach dziecko skarży się na ból uszu i jego okolic. Objawy świnki u dziecka - Mogą wystąpić problemy z otwieraniem ust, często również z przełykaniem jedzenia, z żuciem pokarmów. Obrzęk pojawia się z jednej strony lub po obu stronach, kiedy atakuje on obie ślinianki. Dziecko ma wówczas opuchniętą szyję, podobną do świńskiego gardła, stąd właśnie nazwa choroby, bardzo bezpośrednia i dosadna.

Objawy świnki u dziecka

W przypadku zachorowania na świnkę, dziecku może objawić się podwyższona temperatura, aż do trzydziestu dziewięciu stopni. Często objawom towarzyszy również ból głowy. Gorączka nie trwa długo, ponieważ spada po około dwóch lub trzech dniach. Z kolei obrzęk zanika, zaczyna się cofać po około tygodniu, maksymalnie dziesięciu dniach. Po tym czasie dziecko zaczyna powracać do zdrowia. Objawy świnki u dziecka - Świnkę należy potwierdzić diagnozą, którą lekarz stawia na podstawie testu krwi. Można śmiało powiedzieć, że świnki właściwie nie leczymy. Chore dziecko, które uskarża się na ból, możemy poczęstować odpowiednim do wieku lekiem przeciwbólowym. Należy pamiętać o tym, by spożywało dużo płynów i szczególnie podczas choroby dbało o higienę jamy ustnej.

Lepiej nie posyłać dziecka do szkoły, do momentu aż objawy ustąpią, ponieważ dziecko jest osłabione, a dodatkowo może wirusem świnki zarazić szkolnych kolegów.