Jak często wykonywać morfologię krwi

Przez intermedialna, 13 Lipiec, 2022
Forums

Morfologia krwi, to badanie składu komórkowego krwi. Krew, która płynie w naszych żyłach oraz tętnicach, to w czterdziestu pięciu procentach komórki krwi, czyli krwinki, a pozostała część to płynne osocze. Badanie morfologiczne pozwala dostarczyć nam informacji na temat ilości najważniejszych typów krwinek, czyli krwinek czerwonych, hematokrytu, poziomu hemoglobiny, ilości białych krwinek i płytek krwi.

Jak często wykonywać morfologię krwi

Bardziej dokładnym od morfologii jest badanie zwane rozmazem krwi obwodowej. Rozmaz pozwala poznać nam dokładniej liczbę poszczególnych krwinek białych. Czasami lekarz zaleca dokładniejszy rozmaz, rozmaz mikroskopowy, dzięki któremu specjalista może policzyć wszystkie typu krwinek za pomocą mikroskopu. Morfologia może nam być zalecona przez lekarza. Powinna być także wykonana na prośbę pacjenta. Kiedy mamy wyniki morfologii, korzystajmy z pomocy lekarza przy ich interpretacji, nie róbmy tego na własną rękę. Przyczyny zlecania przez lekarza morfologii są różne.

Jak często wykonywać morfologię krwi

Wykonuje się ją podczas rutynowych kontroli okresowej stanu zdrowia, wykonywanej na przykład w celu dostarczenia informacji o naszym zdrowiu do zakładu pracy. Wykonuje się ją także podczas diagnostyki, gdy zgłaszamy się do poradni z objawami, które nas niepokoją, również w ramach tak zwanych badań przesiewowych. Zleca się również morfologię, jeżeli pacjent ma zlecone leczenie, co służy do monitorowania przebiegu walki z chorobą. Najczęściej u osób dorosłych morfologia zlecana jest, jeśli zgłaszamy się do lekarza z powodu chronicznych, częstych infekcji, jeśli odczuwamy codzienne zmęczenie, odczuwamy osłabienie.

Jak często wykonywać morfologię krwi?

Nie ma obecnie oficjalnych, to znaczy podawanych przez służbę zdrowia, zaleceń co do częstotliwości wykonywania badań morfologii krwi u usób dorosłych, które nie należą do żadnych z grup ryzyka. Zaleca się jednak, według autorytetów z dziedziny hematologii, którzy na co dzień zajmują się zagadnieniami związanymi z krwią, wykonywanie morfologii raz do roku. Wówczas możemy dzięki temu wcześnie zdiagnozować chorobę, zobaczyć niepokojące zmiany w płytkach krwi. To zawsze większa szansa na skuteczne leczenie w przyszłości.